امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

راپل در کرج چیست؟

قبل از این که در مورد راپل در کرج توضیح دهیم در ابتدا با پاسخ به سوال راپل چیست و تعریف و مثالی در مورد راپل آغاز می کنیم.

راپل از لحاظ لغوی به معنای با طناب پایین آمدن است و به تمامی مرحله های فرود که به وسیله ی ابزارهای تخصصی موجود در این کار از یک ارتفاع معین تا سطح زمین می توانند فرود بیایند به این کار تخصصی راپل و کسی که در این زمینه فعالیت می کند را راپل کار یا نماکار یا بندباز می گویند.

اکثر غارنوردان و سنگ نوردان و کوهنوردان با این مهارت آشنایی کامل دارند. چون در گذشته از راپل به عنوان فرود از صخره های با ارتفاع و مرتفع استفاده می شد و به دلیل کاربردی که در عبور از برخی منطقه هایی که صعب العبور هستند کارایی خاصی پیدا کرد و به همین علت رواج بیشتری یافت مانند تخلیه نفرات به مناطق معین توسط بالگرد. راپل به عنوان مهارتی می باشد که می توان با استفاده از آن جان افراد را در شرایط بحرانی و اضطراری نجات داد. مرور زمان موجب گسترده شدن این تکنیک می شود و به دلیل ابزار پیشرفته ای که روز به روز ارتقا پیدا می کند از این روش می توان در سایر زمینه ها نیز استفاده نمود.
برای این که این مهارت را بتوانید یاد بگیرید نباید به هیچ عنوان از معلق شدن در ارتفاع ترس و واهمه ای داشته باشید و تمامی نکات ریز و درشت را از مربی راپل یاد گرفته و ملکه ی ذهن خود کنید. جهت انجام راپل کاری بعد از این که تمامی موارد ذکر شده در بالای مقاله را فرد داوطلب آموزش دید و مراحل استفاده از ابزار ها را به صورت کامل آموخت شروع به کار خود را ابتدا از متراژ دو تا سه متری آغاز کرده و در طول هفته زمانی که شما قلق کار دستتان آمد و ترستان پرید به مرور زمان این متراژ ارتفاع زیاد می شود و کم کم به کار در نقاط مرتفع می رسید. در حال حاضر از راپل جهت انجام برخی پروژه ها در حوزه های کاری استفاده می شود و راپل در کرج نیز یک نمونه از آن است هرچند که در گردشگری و صنعتی گسترش زیادی پیدا کرده است و موجب ایجاد شغل های جدیدی مانند کار در ارتفاع در برخی مناطق شهری و مراکز صنعتی شده است و از جمله کارهای پرهیجان دیگر مخصوصا در صنعت گردشگری مانند جنگل نوردی بر روی درختان و زیپ لاین ها گردیده است.

از لوازم ضروری راپل کار به چه مواردی باید اشاره نمود؟

از لوازم و ابزارهای لازم و ضروری جهت انجام کار توسط راپل کار به شرح زیر می باشد. راپل در کرج و کار در ارتفاع در کرج و طناب کار در کرج و ارتفاع کار در کرج نیز با رعایت تمامی این لوازم و با استفاده از این ابزار آماده ی ارائه خدمات لازم برای هموطنان خود می باشند. این ابزار را به صورت مختصر برای شما در پایین متن توضیح می دهیم:
کارابین:
کاربرد این وسیله در جهت ایجاد نمودن یک اتصال مطمئن و سریع می باشد که دارای تنوع بسیار زیادی در جنس و نوع آن دارد. که هر یک از مدل های آن برای کارهای خاصی می باشد و استفاده از کارابین های پیچ دار برای غارنوردی کاربرد دارد. از دلایل استفاده از کاربین های پیچ دار در غارنوردی و صخره نوردی در مقاومت آن وسیله با توجه به تحمل وزن سنگین در مقابل اصطکاک زیادی که با لوازم فرود دارد می باشد. این وسیله از نظر ساختار فیزیکی در دو نوع است که نوع اول آن به صورت بیضی و شکل دیگر آن به صورت موازی ساخته می شود. در تراورس ها و میانی ها از نوع فیزیکی این وسیله بیشتر استفاده می شود. البته این نکته نیز شایان به ذکر می باشد که در صورت افتادن کارابین شما به زمین سریعا و بدون هیچ گونه معطلی آن را به سطل آشغال بیندازید.
هشتی:
هر راپل کار باید مجهز به این وسایل جهت انجام کار و ایمنی لازم باشد. از این وسیله جهت اتصال طناب به کارابین استفاده می شود به این صورت که کارابین را در حلقه بزرگ آن انداخته و طناب را که از کمر به داخل حلقه ی بزرگ برده سپس مجددا از حلقه ی کوچک تر آن جهت عبور مجدد طناب استفاده می شود. نکته ی مهمی که این وسیله نیز دارد این است که در صورت افتادن آن به زمین فورا و بدون هیچ معطلی آن را در سطل آشغال بیندازید.
آساپ
از این وسیله بر روی طناب نجات جهت تامین امنیت جان راپل کار مورد استفاده قرار می گیرد. راپل کار در صورتی که دچار سقوط ناگهانی شد این وسیله مانع سقوط فرد می شود چون همان لحظه آساپ به طناب قفل می شود و کاربرد دیگر آن در سطوح لغزنده و ناصاف جلوگیری از لغزیدن راپل کار می باشد.
یومار:
یومار یک وسیله فولادی می باشد که دارای دندانه های منحنی شکل می باشد. با استفاده از این وسیله می توان بر روی طناب هایی که گل آلود شده یا مرطوب و یخ زده می باشد می توان به راحتی کار کرد این وسیله همانند یک عایق کار می کند.
چکش:
وزن این وسیله حدودا 120 تا 300 گرم بوده که این وسیله دارای یک سر سنگین و پهن تر برای وارد آوردن ضربه به رول ها و میخ ها می باشد و لبه ی دیگر آن به صورت مثلثی شکل می باشد که از آن جهت شکستن انواع لبه های تیز استفاده می شود و دارای یک سوراخ در وسط این چکش می باشد که از آن جهت اتصال چکش به بدن استفاده می شود که در دسته ی آن از روکش پلاستیکی استفاده شده که در حین کار فشار ناشی به هنگام ضربه به دست راپل کار انتقال نیابد.
ضربه گیر: یکی دیگر از تجهیزات راپل ضربه گیر می باشد ضربه گیر زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که فضای مورد نظر جهت استفاده از آن وجود داشته باشد و ضربه گیر موجب جلوگیری از سقوط کاربر می شود.
میخ
از میخ ها جهت ایجاد برقراری استفاده می شود کاربرد فراوان و زیادی در برقراری کارگاه یا برقراری میانی دارد.
کلاه ایمنی: برخی عوامل ممکن هنگام کار در ارتفاع موجب آسیب و ضربه دیدن سر راپل کار شود, برای این که از این مسئله بتوان جلوگیری نمود مستلزم به استفاده از کلاه ایمنی می باشد. و این مورد نیز لازم به ذکر است که برای راپل کاران کلاه های ایمنی که در نظر گرفته می شود دارای برخی شرایط مانند نرم بودن و سبک بودن و همچنین محکم بودن می باشد. کلاه راپل کاران دارای برخی سوراخ ها در روی کلاه می باشد که موجب اکسیژن رسانی برای پوست سر راپل کار می شود. در روزهای ابری در جلوی کلاه ایمنی برخی چراغ ها موجود می باشد تا باعث تامین نور و روشنایی کافی و افزایش دید در شب شود.

از دیگر لوازم و ابزار های ضروری راپل در کرج کدام موارد می باشد؟

طناب مخصوص راپل:
برای انجام کارهای راپل در کرج و همچنین هر راپل کار باید از این طناب که دارای قطری کمتر از 12 میلی متر و بیشتر از 9 میلی متر باشد استفاده نمایند چون این طناب هایی که جهت کار در ارتفاع و دره نوردی و غارنوردی استفاده می شوند دارای خاصیت کشسانی نبوده و رویه ی آن ها بسیار زبر می باشد که در اصطلاح به این طناب ها که در راپل در کرج نیز استفاده می شود طناب های استاتیک گفته می شود و از دو قسمت تشکیل شده به صورت هسته و روکش. از دلایل ساخت این طناب ها می توان در درجه ی اول به مقاومت طناب های راپل اشاره کرد, چون این طناب ها دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت و اصطکاک می باشد و در درجه ی دوم می توان به کشش زیاد و خاصیت ارتجاعی آن اشاره نمود چون در طناب های کوهنوردی جهت بالا آمدن از این نوع طناب باید نیروی مضاعف و بیشتری صرف شود. از جمله نکاتی که در حین استفاده از طناب برای راپل در کرج نیاز است این است که باید توجه لازم را به سوختگی و پیچ خوردگی طناب دقت کافی را داشت و از طناب هایی که مشکوک بوده و زخمی هستند برای راپل در کرج نباید استفاده نمود و طناب کار کرج با در نظر گرفتن این موضوع که بعد از استفاده جهت راپل در کرج باید طناب را با آب شیرین تمیز و شست و شو دهد و اضافه طناب در حین کار در ارتفاع باید در مقصد حلقه شده تا زیر پا لگد مال و زخمی و خراب نشود.
هارنس و صندلی
اصلی ترین ابزار برای راپل هارنس و صندلی می باشد که به صورت مجموعه ای به هم پیوسته از تسمه هایی که از جنس نایلون می باشد به وسیله دوخت یا قلاب در دو تکه ساخته شده و به صورت بالاتنه و پایین تنه می باشد. از کاربردهای این وسیله جهت محافظت بدن در مقابل سقوط های احتمالی بوده و دیگر کاربرد آن در پخش کردن ضربه های احتمالی به کل بدن می باشد که راپل کار را در مقابل فرود و صعود مطمئن ایمن می کند ولی راپل کار بهتر است از هارنس هایی که دارای صندلی و سینه دو تکه می باشد استفاده نماید تا در بین فاصله ی آن ها از همدیگر بتواند از پروسیک استفاده کند.
آی دی
یک وسیله ای که به صورت خود ایستا عمل می کند چون به صورت خود چفت شونده است جهت فرود و صعود از آن استفاده می شود.
مته رول و رول
در راپل در کرج می توان جهت ایجاد کارگاه مطمئن در محل دلخواه از این دستگاه رول پانچ استفاده نماید. البته که ارتفاع کار در کرج باید به این نکته توجه داشته باشد تا محل مورد نظر برای ایجاد کارگاه دارای پوسیدگی و فرسایش نباشد. و از زدن رول در ترک ها و شکاف ها باید پرهیز کرده و خودداری نماید. این وسیله دارای دو قسمت اصلی است در قسمت اول دسته و در قسمت دوم مته می باشد.
دستکش
برخی عوامل مختلف موجب استفاده راپل کارها از دستکش می شود مانند فرود و سعود. از دیگر عوامل می توان به رطوبت و آلودگی و خراشیدگی و دیگر آسیب هایی که در حین کار ممکن است به وجود آید اشاره نمود. البته دستکش مخصوص راپل کار دارای برخی ویژگی هایی مانند انعطاف پذیری بالا و محکم بودن آن می باشد.

مزیت های راپل در کرج چیست؟

راپل در کرج به این صورت می باشد که راپل کار از آن جایی که برای مدتی معلق در هوا می ماند و با استفاده از پاهای راپل کار حرکات آن انجام می شود و کار چندان راحتی نمی باشد ولی در مقابل هزینه داربست برای کسانی که به انجام مواردی که نیازمند راپل در کرج می باشد مقرون به صرفه تر می باشد. به این صورت که راپل در کرج دارای برخی مزایایی می باشد که موجب می شود استفاده از طناب کار در کرج بیشتر از داربست باشد.

به مزایای انتخاب راپل در کرج به صورت مختصر در پایین توضیح داده شده است:

انتخاب راپل در کرج موجب می شود تا زمان انجام کار و فعالیت به صورت چشمگیر کاهش یابد.
برای کار در ارتفاع کرج, راپل کار دارای امنیت بالایی می باشد
انتخاب راپل در کرج موجب کاهش در هزینه می شود به مراتب هزینه این کار نسبت به نصب داربست و کارگران خیلی کمتر خواهد بود و چون دارای ایمنی بالایی می باشد صدمات ناشی و اتفاق های احتمالی نیز در آن خیلی کمتر خواهد شد.
در ارتفاع تمامی سطوح کار را به راحتی توسط راپل در کرج می توان انجام داد.
از سقوط مصالح و داربست و سنگ بر سر اهالی محله و مردم جلوگیری می کند.
انتخاب راپل در کرج به عنوان یک گزینه مثبت علاوه بر ایمنی و کاهش هزینه نسبت به داربست موجب می شود که هیچگونه آسیب و ضرری به نمای ساختمان نرسد بر خلاف داربست که نصب آن موجب صدمه دیدن نما می شود راپل در کرج هیچ گونه آسیبی نداشته و به همین علت موجب افزایش طول عمر نما می شود.

نکاتی که هنگام انجام راپل در کرج باید به آن ها دقت داشت:

برای انجام راپل در کرج, راپل کار باید به وسایل هایی که استفاده می کند دقت لازم را در استاندارد بودن آن ها و سالم بودن آن ها داشته باشد. چون در صورت استفاده از وسایل فرسوده برای انجام راپل در کرج ممکن است برخی حوادث ناگوار در حین کار اتفاق بیفتد. همچنین طناب کار در کرج بعد از هر بار استفاده از وسایل و ابزار راپل در کرج از هرگونه کثیفی کاملا باید تمیز کند. و قسمت های خراب و معیوب آن را با لوازم و ابزار سالم تعویض کند. برای انجام راپل در کرج قسمتی که قرار است در آن طناب قرار بگیرد باید نسبت به استحکام ساختمان توجه لازم را داشته و از محکم بودن محل قرارگیری آن مطمئن شوید. از وسایل مخصوص به راپل مخصوصا از طناب مخصوص برای این کار استفاده نمایید. برای انجام این کار فرد راپل کار باید قبل از شروع به کار کردن تمامی احتمالات را چک کرده و از صحت ابزار خود اطمینان داشته باشد. و همچنین از دو رشته طناب جهت اطمینان استفاده نماید از یکی از طناب ها برای حمایت و دیگری به عنوان طناب اصلی استفاده گردد. در انجام تمام خدمات باید از دو رشته از طناب استفاده نمود و استفاده از یک رشته در هیچ یک از خدمات ذکر نشده است و تیم راپل حداقل متشکل از دو نفر باشند تا در صورت نیاز از همدیگر بتوانند حمایت نمایند. مکان بستن طناب باید جاهای محکمی باشد مانند ستون های پشت بام و شاسی موتور آسانسور و دور خرپشته و قلاب سقف آسانسور و یا کانال های سنگی یا سیمانی کولر ها . از این مناطق می توان طناب را از دو نقطه ی جدا از هم بسته و کارگاه گرفت.

خدمات راپل در کرج به چه صورت می باشد؟

خدمات انجام راپل در کرج و طناب کار در کرج و کار در ارتفاع کرج به چندین قسمت تقسیم می شود که عبارت است از :
جهت شست و شوی نمای ساختمان و نماشویی استفاده می شود.
برای نقاشی نمای ساختمان می توان از راپل در کرج استفاده نمود
از این روش جهت نصب انواع بنر و یا تابلوها استفاده کرد.
برای عایق کاری و آب بندی نمای ساختمان استفاده می شود.
از این روش برای رولپلاک و پیچ سنگ نما استفاده می شود.
برای نورپردازی نمای ساختمان و عوض کردن لامپ های نما مورد استفاده قرار می گیرد.
از راپل جهت پوشاندن دیواره نورگیر و پاسیو ها مورد استفاده قرار می گیرد.
از این روش برای بستن درز انبساط و درز انقطاع استفاده می شود.
برای نصب کردن سنگ های ریزش کرده ی نما ها از این روش می توان استفاده نمود.
از این روش در ساختمان های مرتفع جهت تعویض شیشه ها و جوشکاری و انتقال برش استفاده می شود
جهت انتقال اجسام سنگین و نقشه برداری نیز از این روش استفاده می شود.

ویژگی های ایمنی کار راپل در کرج به چه صورت می باشد؟

تمامی وسایل و ابزارهای مورد استفاده در این روش باید به وسیله تسمه یا بند به تونوکه متصل بوده تا از احتمال بروز سقوط آن ها بر روی عابران که از پیاده رو رد می شوند جلوگیری می شود.
تکنسین کار باید حداقل به دو نقطه ی مستحکم و قوی و مستقل از هم متصل شوند.
زمانی که کار در ارتفاع به وسیله ی یک طناب پشتیبانی می گردد هر کدام از آن طناب ها باید به مکانیزم و تجهیزات فرود ایمن هنگام خطر مجهز باشند
ارزیابی همه ی تکنسین راپل در کرج باید توسط یک نفر متخصص در این زمینه به صورت مستقل انجام شود.
همه ی تجهیزات و ابزار و وسایل این کار مطابق دستورالعمل های معین به صورت منظم مورد بازرسی قرار گرفته و به صورت ایمن نگهداری شود.
برای انجام راپل در کرج بر پایه ی به کارگیری درست و صحیح تمام سیستم های کاری انجام شده و تمامی دستورالعمل ها بر اساس استانداردهای تعیین شده مورد استفاده قرار می گیرد.
اتحادیه حرفه ای کار با طناب برخی قوانین به صورت اجباری را وضع نموده اند که تمامی شرکت ها براساس همان قوانین باید تمامی حادثه هایی که نزدیک به رخ دادن بوده یا حوادثی که اتفاق افتاده را به اتحادیه گزارش نمایند تا از این روش تمامی اطلاعات این صنعت مورد ارزیابی قرار بگیرد و چون این روش از تحلیل گزارش ها و جمع آوری اطلاعات حوادث رخ داده یا وقایعی که نزدیک به حادثه می باشد نیز می تواند بر روند کاهش حوادث و تکامل تجهیزات کمک کرده و موجب می شود که شیوه های کار با طناب به صورت مستمر پیشرفت کند.

همه چیز در مورد راپل:

در این روش دیگر نیازی به نصب داربست برای انجام کار در ارتفاع نمی باشد و جزء مزایای کار در ارتفاع کرج می باشد. اطمینان و ایمنی راپل خیلی زیادتر از کار کردن بر روی داربست می باشد چون در ابتدای کار راپل کار به وسیله ی طناب به یک محل محکم و ایمن متصل می شود. و به راحتی می تواند به وسیله ی ابزارآلات جانبی از آن بالا و پایین رفت. جهت انجام کار با راپل مستلزم استفاده از وسایل و ایمنی کار می باشید و برای این که شما دارای ایمنی لازم در مقابل سقوط باشید از یک تسمه استفاده می شود و با استفاده از برخی از دستگاه ها شما اجازه ی این را دارید تا نزول خود را بتوانید کنترل نمایید. چون یک لنگر در بالای ساختمان می باشد و مقداری طناب بلند جهت کمک رسانی برای شما که به زمین بتوانید برسید. بعد از این که طناب را بستید می توانید به راحتی از دستگاه جهت پایین آمدن خود استفاده نمایید. برای کنترل سرعت فرود می توان از پاهای خود استفاده نمود به این صورت که روی ساختمان قرار بگیرید و به این صورت به انتها برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *